Wieczerza wigilijna tradycja wierzenia obyczaje zwyczaje wigilijne

Wieczerza wigilijna tradycja wierzenia obyczaje zwyczaje wigilijne

 

Wieczerza wigilijna  

Wigilia Bożego Narodzenia, to jedno z największych uroczystości rodzinnych. Do dnia dzisiejszego, zbierają się na niej wszystkie pokolenia: od niemowlaków do najstarszych w rodzinie. Wieczerza ma bowiem łączyć wszystkich razem. Wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie, rozpoczyna ją gospodarz - odmawiając na głos modlitwę. Potem następuje łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń oraz wybaczanie wzajemnych urazów.  Przy stole koniecznie musi pozostać jedno puste miejsce, czasem jedzenie dla nieobecnych bliskich, zmarłych lub dla nieoczekiwanego gościa. Wigilijne potrawy spożywa się w wesołym nastroju. Wierzono, że kto ilu potraw nie spróbuje, tego tyle przyjemności w ciągu nowego roku ominie.

Produkcja i wykonanie filmu: Wieczerza wigilijna wierzenia obyczaje i zwyczaje wigilijne - Agencja Kreatywna poswojsku - www.poswojsku.eu

Dania na wigilijny stół...Wieczerza wigilijna wierzenia obyczaje i zwyczaje wigilijne

Wierzenia - wieczerza wigilijna - wierzenia, obyczaje i zwyczaje wigilijne:

 

  • Dostatek, zgodę, wybaczenie i puszczenie w niepamięć wszystkich urazów symbolizuje dzielenie się opłatkiem.
  • Zwyczaj rozściełania na podłodze i pod obrusem słomy lub siana miał przypominać stajenkę, ale nie tylko - przy końcu wieczerzy po słomie baraszkowały dzieci, co miało im zapewnić zdrowie, a panny i kawalerowie wyciągali spod obrusa źdźbła siana, wróżąc sobie przyszłość. Jeżeli ktoś wyciągnął źdźbło zielone, wierzono, że niebawem znajdzie przeznaczonego sobie oblubieńca, jeśli tylko lekko uschnięte, oznaczało czekanie, a jeśli było całkiem suche – wróżyło starokawalerstwo lub staropanieństwo.
  • Najpóźniej przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki, nad wigilijnym stołem, nad drzwiami frontowymi oraz nad kominkiem lub kuchnią - zawiesza się gałązki jemioły - dla miłości i dostatku. Wigilijny pęk jemioły należy trzymać przez cały rok, bo inaczej jej dobroczynna moc zniknie.
  • Starszy siada do stołu przed młodszym – ta zasada ma zapewnić schodzenie z tego świata w takiej samej kolejności.
  • W trakcie posiłku nie wolno wstawać zza stołu - poza gospodynią lub inną osobą podającą do stołu. A liczba potraw powinna być nieparzysta i każdą potrawę należy chociażby spróbować, aby jej nie zabrakło w przyszłym roku.
  • Aby w następnym roku nie kłócić się i nie wyjawiać powierzonych sekretów nie należy podczas wieczerzy wigilijnej zbyt dużo mówić czy przerywać innym,.
  • Aby zapewnić sobie dobrobyt w kolejnym roku, wszelkie długi, w miarę możliwości, wskazane jest do Wigilii zwrócić, a dodatkowo łuski z karpia spożytego podczas wieczerzy wigilijnej, noszone w portfelu przez cały rok, przyciągną pieniądze.
  • Dobrze jest mieć podczas wieczerzy nawet drobną sumę pieniędzy, aby nie cierpieć na ich brak przez cały rok.
  • Od pierwszego dnia świąt (25 grudnia) - do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli, trwa okres zwany potocznie dwunastnicą. Przez dwanaście kolejnych dni można wróżyć, jaka będzie pogoda w nadchodzących dwunastu miesiącach. A więc: 25 grudnia przepowiada pogodę na styczeń, 26 na luty, 27 na marzec, itd.
  • Po wieczerzy wigilijnej należy udać się do miejsca przebywania zwierząt domowych, gdzie należy podzielić się opłatkiem ze zwierzętami oraz aby około północy z nimi porozmawiać, gdyż jest to jedyny moment w roku, kiedy zwierzęta mówią ludzkim głosem.

 

Zobacz w bocznym menu podobne artykuły do: Wieczerza wigilijna wierzenia obyczaje i zwyczaje wigilijne

 

Polski

Wigilia Boże Narodzeni składniki przepisy przygotowanie potraw wypieki ciasta ciasteczka wypieki baby mazurki

Przygotowanie smakołyków Wigilia Boże Narodzeni przepisy na świąteczne potrawy

Wigilia Boże Narodzeni tradycyjne obyczaje świąteczne

portal kulinarny utrzymywany jest z reklam

więc bądź wyrozumiały/a

Języki