Wieczerza wigilijna wierzenia obyczaje i zwyczaje wigilijne

Wieczerza wigilijna wierzenia obyczaje i zwyczaje wigilijne

 

Wieczerza wigilijna   

 

Wigilia Bożego Narodzenia, to jedno z największych uroczystości rodzinnych. Do dnia dzisiejszego, zbierają się na niej wszystkie pokolenia: od niemowlaków do najstarszych w rodzinie. Wieczerza ma bowiem łączyć wszystkich razem. Wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie, rozpoczyna ją gospodarz - odmawiając na głos modlitwę. Potem następuje łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń oraz wybaczanie wzajemnych urazów.  Przy stole koniecznie musi pozostać jedno puste miejsce, czasem jedzenie dla nieobecnych bliskich, zmarłych lub dla nieoczekiwanego gościa. Wigilijne potrawy spożywa się w wesołym nastroju. Wierzono, że kto ilu potraw nie spróbuje, tego tyle przyjemności w ciągu nowego roku ominie.

Produkcja i wykonanie filmu: Wieczerza wigilijna wierzenia obyczaje i zwyczaje wigilijne - Agencja Kreatywna poswojsku - www.poswojsku.eu

Dania na wigilijny stół...Wieczerza wigilijna wierzenia obyczaje i zwyczaje wigilijne

Wierzenia - wieczerza wigilijna - wierzenia, obyczaje i zwyczaje wigilijne:

 

  • Dostatek, zgodę, wybaczenie i puszczenie w niepamięć wszystkich urazów symbolizuje dzielenie się opłatkiem.
  • Zwyczaj rozściełania na podłodze i pod obrusem słomy lub siana miał przypominać stajenkę, ale nie tylko - przy końcu wieczerzy po słomie baraszkowały dzieci, co miało im zapewnić zdrowie, a panny i kawalerowie wyciągali spod obrusa źdźbła siana, wróżąc sobie przyszłość. Jeżeli ktoś wyciągnął źdźbło zielone, wierzono, że niebawem znajdzie przeznaczonego sobie oblubieńca, jeśli tylko lekko uschnięte, oznaczało czekanie, a jeśli było całkiem suche – wróżyło starokawalerstwo lub staropanieństwo.
  • Najpóźniej przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki, nad wigilijnym stołem, nad drzwiami frontowymi oraz nad kominkiem lub kuchnią - zawiesza się gałązki jemioły - dla miłości i dostatku. Wigilijny pęk jemioły należy trzymać przez cały rok, bo inaczej jej dobroczynna moc zniknie.
  • Starszy siada do stołu przed młodszym – ta zasada ma zapewnić schodzenie z tego świata w takiej samej kolejności.
  • W trakcie posiłku nie wolno wstawać zza stołu - poza gospodynią lub inną osobą podającą do stołu. A liczba potraw powinna być nieparzysta i każdą potrawę należy chociażby spróbować, aby jej nie zabrakło w przyszłym roku.
  • Aby w następnym roku nie kłócić się i nie wyjawiać powierzonych sekretów nie należy podczas wieczerzy wigilijnej zbyt dużo mówić czy przerywać innym,.
  • Aby zapewnić sobie dobrobyt w kolejnym roku, wszelkie długi, w miarę możliwości, wskazane jest do Wigilii zwrócić, a dodatkowo łuski z karpia spożytego podczas wieczerzy wigilijnej, noszone w portfelu przez cały rok, przyciągną pieniądze.
  • Dobrze jest mieć podczas wieczerzy nawet drobną sumę pieniędzy, aby nie cierpieć na ich brak przez cały rok.
  • Od pierwszego dnia świąt (25 grudnia) - do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli, trwa okres zwany potocznie dwunastnicą. Przez dwanaście kolejnych dni można wróżyć, jaka będzie pogoda w nadchodzących dwunastu miesiącach. A więc: 25 grudnia przepowiada pogodę na styczeń, 26 na luty, 27 na marzec, itd.
  • Po wieczerzy wigilijnej należy udać się do miejsca przebywania zwierząt domowych, gdzie należy podzielić się opłatkiem ze zwierzętami oraz aby około północy z nimi porozmawiać, gdyż jest to jedyny moment w roku, kiedy zwierzęta mówią ludzkim głosem.

 

Zobacz w bocznym menu podobne artykuły do: Wieczerza wigilijna wierzenia obyczaje i zwyczaje wigilijne

 

Dieta cud – jak szybko schudnąć w miesiąc, tydzień a nawet dzień

 

Produkcja i wykonanie filmu: Dieta cud, czyli jak schudnąć - chcesz schudnąć? - Agencja Kreatywna poswojsku - www.poswojsku.eu

portal kulinarny utrzymywany jest z reklam

więc bądź wyrozumiały/a