ZAMEK W BESIEKIERACH - rodzinne zwiedzanie zamków

ZAMEK W BESIEKIERACH

Wypoczynek na łonie natury – wieś rycerska ZAMEK W BESIEKIERACH

 

Położenie ZAMKU W BESIEKIERACH

Besiekiery znajdują się w północno – zachodniej części województwa łódzkiego. Wieś położona jest około 20 km od Łęczycy. Ruiny ZAMKU W BESIEKIERACH położone są na skraju wsi tuż przy drodze.

 

Historia ZAMKU W BESIEKIERACH

zamek - zdjęcieBesiekiery jako wieś rycerska była wzmiankowana w źródłach już od 1232 roku. ZAMKU W BESIEKIERACH został wybudowany na przełomie XV I XVI wieku przez Mikołaja Sokołowskiego herbu Pomian. Budowla - ZAMEK W BESIEKIERACH - położona jest na sztucznym nasypie. Jest on umieszczony w południowo – wschodniej części stawu, który jednocześnie pełnił niegdyś rolę fosy zamkowej, zasilanej wodą z pobliskiej rzeki Orłówki. Warownię wybudowano z cegły na kamiennym fundamencie na planie zbliżonym do czworoboku. Na początku obiekt  - ZAMEK W BESIEKIERACH - składał się z murów obwodowych, domu mieszkalnego i czworobocznego budynku bramnego. Dom zamkowy był czterokondygnacyjną budowlą mającą po 4 izby na trzech poziomach.

 

W XVI wieku ZAMEK W BESIEKIERACH należał do biskupa Andrzeja Batorego, który dokonał nieznacznej rozbudowy. Następnymi właścicielami byli : Zofia Batorówka i Jerzy Rakoczy.

 

Około 1653 roku kolejny właściciel Jan Szczawiński przebudował ZAMEK W BESIEKIERACH w duchu barokowym na wygodną szlachecką rezydencję rodzinną.

 

Nad budynkiem ZAMEKU W BESIEKIERACH bramnym wzniesiono ośmioboczną wieżę i dostawiono budynki gospodarcze. Dobudowano też krużganki arkadowe, umożliwiające komunikację między piętrem domu mieszkalnego a nowymi budynkami i kaplicą zamkową znajdującą się w wieży. W bramę i wieżę wbudowano pamiątkowe tablice.

 

Na przełomie XVII i XVIII wieku ZAMEK W BESIEKIERACH zaczął podupadać w ruinę. W 1731 roku wybuchł pożar, który zniszczył znaczną część budowli. Jego właściciele Gajewscy rozebrali drugie piętro domu mieszkalnego i pokryli dach strzechą. W połowie XIX wieku budynek pełnił funkcję gospodarcze. Później ZAMEK W BESIEKIERACH już tylko niszczał.

 

Pierwsza powojenna inwentaryzacja ZAMEK W BESIEKIERACH została zrobiona w 1963 roku. Potem prowadzono liczne badania archeologiczne.

 

Dziś ZAMEK W BESIEKIERACH jako jeden z nielicznych ma przygotowany plan rewitalizacji i zagospodarowania.

 

Z zamkiem związana jest legenda mówiąca o zakładzie diabła Boruty pana łęczyckiego zamku z rycerzem będącym właścicielem okolicznych dóbr. Dotyczył on zbudowania zamku bez użycia siekiery, skąd miała pochodzić także nazwa wsi. Tak też zrobił, jednak nie wiedział, że jeden z robotników pracujących przy zamku nazywa się Siekierka. Zakład więc przegrał i na rzecz diabła stracił duszę i zamek. Diabeł podobno wciąż go pilnuje, do dziś jest widziany po zmroku. Inna legenda mówi o właścicielu zamku, który był rozpustny i mało pobożny. Nawet w Boże Narodzenie, gdy lud szedł do kościoła on wraz z kompanami jechał na polowanie. Ale pewnego razu na polowaniu został ugodzony rogiem jelenim i zginął. Od tego czasu w wigilię Bożego Narodzenia w okolicy słychać uderzenia biczem i głos wzywający do kościoła.

 

POCZYTAJ I OBEJRZYJ ZDJĘCIA INNYCH ZAMKÓW , PAŁACÓW I DWORÓW OPISANYCH NA NASZYM PORTALU: 

ZAMEK W BAKOWEJ GÓRZE 

ZAMEK W BYKACH 

ZAMEK W BESIEKIERACH 

ZAMEK W BOLESŁAWCU

ZAMEK W DRZEWICY 

ZAMEK W GORZKOWICACH

RUINY ZAMKU W INOWŁODZU

ZAMEK W ŁĘCZYCY

ZAMEK W ŁOWICZU

ZAMEK W LUTOMIERSKU 

ZAMEK W MAJKOWICACH

PAŁAC W NIEBOROWIE

ZAMEK W OPOCZNIE

ZAMEK OPORÓW 

ZAMEK KRÓLEWSKI W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM 

PAŁAC GRUDZIŃSKICH W PODDĘBICACH

ZAMEK W PRZEDBORZU

ZAMEK W RAWIE MAZOWIECKIEJ

ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W SOKOLNIKACH 

ZAMEK W SOBOCIE

ZAMEK W UJEŹDZIE

ZAMEK W UNIEJOWIE

ZAMEK W WOJSŁAWICACH

ZAMEK W WALEWICACH

ZAMEK W WOLBORZU

 

 

Polski

Zamki wspaniałe polskie video

Lubelskie Lublin zamek rynek

Zamek w Uniejowie i park zamkowy to wspaniałe miejsce na spacery zakochanych i turniej rycerski

Zamki wspaniałe polskie filmy

Kaliskie zamki staropolskie

Oporów zamek rycerski

Zamki wspaniałe polskie filmy

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Łęczyca turniej rycerski na zamku video

 

portal kulinarny utrzymywany jest z reklam

więc bądź wyrozumiały/a

Języki