ZAMEK W BOLESŁAWCU

ZAMEK W BOLESŁAWCU

Rodzinna wycieczka ścieżkami historii

Położenie ZAMEK W BOLESŁAWCU

Bolesławiec położony jest w południowo zachodniej części województwa łódzkiego, przy drodze łączącej Wieruszów z Łubnicami. Ruiny ZAMKU W BOLESŁAWCU usytuowane są w zachodniej części wsi, wśród podmokłych łąk i w pobliżu sztucznego spiętrzenia wody na Prośnie.

Historia ZAMEK W BOLESŁAWCU

Bolesławiec należy do najstarszych grodów na terenie Ziemi Wieluńskiej. Założycielem grodu był książę kaliski Bolesław Pobożny. On też był fundatorem ZAMKU W BOLESŁAWCU w 1268r. Podczas rozbicia dzielnicowego po 1281r. Bolesławiec znalazł się w rękach księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa, a następnie jego spadkobierców.

W 1329 r. w wyniku transakcji Handlowej król Władysław Łokietek nabył dobra bolesławieckie. Miasto zyskuje na znaczeniu za panowania Kazimierza Wielkiego stając się twierdzą nadgraniczną., gdyż położony był przy granicy Korony ze Śląskiem należącym do Czech. Fortyfikacja Bolesławca - ZAMEK W BOLESŁAWCU - była solą w oku króla czeskiego Jana Luksemburczyka, który na mocy układu wyszehradzkiego z 1335r. wymógł na królu Kazimierzu obietnicę zburzenia zamku, tak by nie można go było odbudować. Król jednak wbrew układowi wybudował jeszcze przed 1340 rokiem nową solidną ceglaną warownię. Położona ona była na zachodnim brzegu rzeki Prosny, na naturalnym wzniesieniu wśród nadrzecznych łąk .i miała kształt nieregularnie ściętego od północy owalu. W południowej części dziedzińca znajdowała się wieża bramna.

Za panowania Ludwika Węgierskiego zamek wraz z okręgiem bolesławieckim przeszedł pod panowanie księcia opolskiego Władysława, który po śmierci króla stał się panem Bolesławca. W tym czasie ZAMEK W BOLESŁAWCU został rozbudowany. W północnej części dziedzińca wzniesiono zachowaną do dzisiaj ośmioboczną wieżę o wysokości około 22 m, do wschodniej strony dobudowano dwa budynki. Podwyższono również mury kurtynowe, a także podsypano wzniesienie zamkowe.

Chwile próby ZAMEK W BOLESŁAWCU przechodził w początku lat 90 XIV wieku, kiedy król Władysław Jagiełło zorganizował przeciw Opolczykowi wyprawę mającą na celu odzyskanie ziem. Okazało się bowiem, że jako jedyna opór stawiła twierdza bolesławiecka i zamku nie zdobyto. Jagiełło odzyskał ZAMEK W BOLESŁAWCU dopiero po śmierci Opolczyka i stał się on siedzibą starostwa niegrodzkiego.

W 1547 r. ZAMEK W BOLESŁAWCU oblegany był przez wojska Macieja Korwina.

W latach 1401-1615 kilkakrotnie w ZAMKU W BOLESŁAWCU prowadzone były prace budowlane. Kolejne prace budowlane prowadzone były z inicjatywy starosty bolesławieckiego Kacpra Denhoffa.

W 1655 r. ZAMEK W BOLESŁAWCU został zajęty przez szwedzkie wojska Karola Gustawa. Podczas potopu szwedzkiego wycofujące się oddziały polskie podpaliły pomieszczenia zamkowe dokonując licznych strat. Po zakończeniu wojny starosta Jan Radziejowski wyremontował ZAMEK W BOLESŁAWCU.

Kres świetności ZAMKU W BOLESŁAWCU przyniosła wojna północna, podczas której w 1704 r. Szwedzi wysadzili zamek.

W okresie późniejszym ruiny ZAMKU W BOLESŁAWCU były rozbierane przez miejscową ludność, która z zamkowej cegły budowała swoje domostwa. Do dziś zachowała się jedynie wieża opolczykowa, relikt budynku bramnego oraz częściowo zrekonstruowane mury obronne.

 

 

POCZYTAJ I OBEJRZYJ ZDJĘCIA INNYCH ZAMKÓW , PAŁACÓW I DWORÓW OPISANYCH NA NASZYM PORTALU: 

ZAMEK W BAKOWEJ GÓRZE 

ZAMEK W BYKACH 

ZAMEK W BESIEKIERACH 

ZAMEK W BOLESŁAWCU

ZAMEK W DRZEWICY 

ZAMEK W GORZKOWICACH

RUINY ZAMKU W INOWŁODZU

ZAMEK W ŁĘCZYCY

ZAMEK W ŁOWICZU

ZAMEK W LUTOMIERSKU 

ZAMEK W MAJKOWICACH

PAŁAC W NIEBOROWIE

ZAMEK W OPOCZNIE

ZAMEK OPORÓW 

ZAMEK KRÓLEWSKI W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM 

PAŁAC GRUDZIŃSKICH W PODDĘBICACH

ZAMEK W PRZEDBORZU

ZAMEK W RAWIE MAZOWIECKIEJ

ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W SOKOLNIKACH 

ZAMEK W SOBOCIE

ZAMEK W UJEŹDZIE

ZAMEK W UNIEJOWIE

ZAMEK W WOJSŁAWICACH

ZAMEK W WALEWICACH

ZAMEK W WOLBORZU

 

 

Polski

Zamki wspaniałe polskie video

Lubelskie Lublin zamek rynek

Zamek w Uniejowie i park zamkowy to wspaniałe miejsce na spacery zakochanych i turniej rycerski

Zamki wspaniałe polskie filmy

Kaliskie zamki staropolskie

Oporów zamek rycerski

Zamki wspaniałe polskie filmy

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Łęczyca turniej rycerski na zamku video

 

portal kulinarny utrzymywany jest z reklam

więc bądź wyrozumiały/a

Języki