ZAMEK W GORZKOWICACH

ZAMEK W GORZKOWICACH

Rodzinne zwiedzanie – jak rodzice mogą odpocząć wspólnie ze swoimi dziećmi, odpoczynek i przyjemność: ZAMEK W GORZKOWICACH

Położenie ZAMKU W GORZKOWICACH

Gorzkowice znajdują się w zachodniej części województwa łódzkiego, 28 km na południe od Piotrkowa Trybunalskiego. Nasyp usytuowany jest w północno-wschodniej części miasta, przy drodze do Płucic.

Historia ZAMKU W GORZKOWICACH

Budowę ZAMKU W GORZKOWICACH rozpoczęto prawdopodobnie w XVII wieku. Nie wiadomo czy jego budowniczym był Mikołaj Koniecpolski - sędzia ziemski sieradzki, czy ród Walewskich herbu Kolumna. ZAMEK W GORZKOWICACH miał pełnić funkcje rezydencjonalno – obronne. Stał na prostokątnym nasypie.

ZAMEK W GORZKOWICACH prawdopodobnie nigdy nie został ukończony. W nim w 1704 r. stacjonowały oddziały wojskowe pod przewodnictwem Augusta II Sasa i tutaj zostały zaatakowane przez wojska szwedzkie. W wyniku walk ZAMEK W GORZKOWICACH został całkowicie zniszczony. Następny właściciel Franciszek Zaremba chciał odbudować ZAMEK W GORZKOWICACH, ale niedługo zmarł.

Obecnie nie ma śladu po murach ZAMKU W GORZKOWICACH, ale archeolodzy odkryli fragmenty budynku. Z nasypu, na którym stał ZAMEK W GORZKOWICACH podziwiać można piękną panoramę Gorzkowic.

Istnieje kilka legend związanych z zamkiem. Jedna z nich dotyczy czasów potopu szwedzkiego, kiedy to oddziały szwedzkie po nieudanym oblężeniu Częstochowy przybyły do Gorzkowic. Właścicielką ZAMKU W GORZKOWICACH była wtedy wdowa po cześniku radomskim Walewskim. Miała ona wielu adoratorów, a wśród nich był też pułkownik Wacław Sadowski. Walczył on jednak u boku Szwedów i dlatego Walewska nie chciała z nim rozmawiać, uważała go za zdrajcę. Teraz przyjechał on razem z wojskami szwedzkimi i zagroził kobiecie, że jeżeli nie wyjdzie za niego za mąż to spali cały zamek, a ją uprowadzi. W odpowiedzi usłyszał, że jeśli pragnie jej śmierci to niech przybędzie o północy, ona będzie wtedy gotowa. Sadowski uznał, że zgodziła się na ślub i o północy zjawił się z księdzem i zaproszonymi gośćmi. Czekała go niemiła niespodzianka. Walewska przed północą zwolniła służbę i stanęła w oknie zamkowej wieży w której umieściła beczki z prochem. Kiedy Sadowski wjechał na most zamkowy nastąpił potężny wybuch, w wyniku którego zginęła piękna wdowa. Wolała umrzeć niż związać swoje życie ze zdrajcą.

Istnieje też inna wersja tej legendy, która głosi, że Walewska była narzeczoną Sadowskiego, ale gdy dowiedziała się, że brał on udział razem ze Szwedami w oblężeniu Częstochowy odesłała mu pierścionek zaręczynowy. Ten bardzo się zezłościł i zaczął najeżdżać wraz z wojskami szwedzkimi Gorzkowice. Załoga ZAMKU W GORZKOWICACH otworzyła bramy i kiedy najeźdźcy pod wodzą Sadowskiego wjechali na jego teren wdowa własnoręcznie podpaliła beczki z prochem. ZAMEK W GORZKOWICACH został zniszczony, grzebiąc wrogów i swoich.

 

POCZYTAJ I OBEJRZYJ ZDJĘCIA INNYCH ZAMKÓW , PAŁACÓW I DWORÓW OPISANYCH NA NASZYM PORTALU: 

ZAMEK W BAKOWEJ GÓRZE 

ZAMEK W BYKACH 

ZAMEK W BESIEKIERACH 

ZAMEK W BOLESŁAWCU

ZAMEK W DRZEWICY 

ZAMEK W GORZKOWICACH

RUINY ZAMKU W INOWŁODZU

ZAMEK W ŁĘCZYCY

ZAMEK W ŁOWICZU

ZAMEK W LUTOMIERSKU 

ZAMEK W MAJKOWICACH

PAŁAC W NIEBOROWIE

ZAMEK W OPOCZNIE

ZAMEK OPORÓW 

ZAMEK KRÓLEWSKI W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM 

PAŁAC GRUDZIŃSKICH W PODDĘBICACH

ZAMEK W PRZEDBORZU

ZAMEK W RAWIE MAZOWIECKIEJ

ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W SOKOLNIKACH 

ZAMEK W SOBOCIE

ZAMEK W UJEŹDZIE

ZAMEK W UNIEJOWIE

ZAMEK W WOJSŁAWICACH

ZAMEK W WALEWICACH

ZAMEK W WOLBORZU

 

Polski

Zamki wspaniałe polskie video

Lubelskie Lublin zamek rynek

Zamek w Uniejowie i park zamkowy to wspaniałe miejsce na spacery zakochanych i turniej rycerski

Zamki wspaniałe polskie filmy

Kaliskie zamki staropolskie

Oporów zamek rycerski

Zamki wspaniałe polskie filmy

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Łęczyca turniej rycerski na zamku video

 

portal kulinarny utrzymywany jest z reklam

więc bądź wyrozumiały/a

Języki