ZAMEK W OPOCZNIE - MUZEUM

ZAMEK W OPOCZNIE

legendy i podania - zachętą dla dzieci do zwiedzania zamku

 

Położenie ZAMKU W OPOCZNIE

Opoczno położone jest w południowo-wschodniej części województwa łódzkiego, przy drodze krajowej nr 12 i drodze wojewódzkiej nr 726. ZAMEK W OPOCZNIE usytuowany jest w południowo – wschodniej części miasta.

 

Historia ZAMKU W OPOCZNIE

Kazimierz Wielki w 1965 roku lokował miasto na prawie magdeburskim. W momencie lokacji Opoczno pełniło rolę przedmieścia. Pierwotną osadę w początkach XVI wieku nazywano Starym Miastem Opoczno lub Staromieściem. Razem z miastem król zaczął budowę ZAMKU W OPOCZNIE, który pełnił funkcję ośrodka terenowego administracji państwowej. ZAMEK W OPOCZNIE miał za zadanie obronę ziemi sandomierskiej, na terenie której leżało Opoczno, przed najazdami Tatarów i Litwinów. Stanowił element umocnień miejskich w południowej części Opoczna. Usytuowany był nad rzeką Drzewicką.

Pierwotna warownia - ZAMEK W OPOCZNIE - założona była na planie prostokąta. Posiadała wieżę główną w zachodniej części oraz bramę wjazdową w części południowo- wschodniej.

W XV wieku podczas pożaru miasta ZAMEK W OPOCZNIE spłonął. W następnym stuleciu był już opuszczony.

W początku XVII wieku ZAMEK W OPOCZNIE został częściowo odbudowany. Posiadał wtedy wieżę pozbawioną schodów, kilka pokoi, kancelarię grodzką oraz mieszkanie burgrabiego.

W czasie nawałnicy szwedzkiej ZAMEK W OPOCZNIE został zniszczony. W stanie ruiny przetrwał do XIX wieku.

W latach 1831-1834 część ZAMKU W OPOCZNIE zaadaptowano na magazyny zbożowe.

W 1848 roku w zamku umieszczono biuro naczelnika powiatu opoczyńskiego. Wykorzystując zachowane fragmenty i fragmenty ścian w latach 1874 – 1875 dokonano ponownej odbudowy zamku.

W 1927 roku dodano w ZAMKU W OPOCZNIE neorenesansowe attyki oraz portal nad głównym wejściem. Prace te spowodowały, że zmienił się całkowicie kształt budowli. Jest to dwukondygnacyjna budowla, składająca się z dwóch połączonych ze sobą skrzydeł, południowo – zachodniego i północno – zachodniego. W skrzydle południowo – zachodnim znajduje się brama ozdobiona herbem Odrowąż. Do wnętrza prowadzą dwa wejścia z portalami.

W okresie międzywojennym ZAMEK W OPOCZNIE  był siedzibą starostwa powiatowego.

Przez cały okres drugiej wojny światowej , aż po lata 60 XX wieku w murach zamkowych funkcjonował oddział zakaźny miejskiego szpitala, następnie biblioteka i zakład energetyczny.

Od 1976 roku w ZAMKU W OPOCZNIE mieści się Muzeum Regionalne. Wśród eksponatów można odnaleźć zbiory ilustrujące dzieje zamku i miasta, narzędzia i sprzęty gospodarstwa domowego oraz wyroby rękodzielnicze.

Z ZAMKIEM W OPOCZNIE związane są liczne legendy i podania. Jedna z nich głosi o miłosnych wyczynach króla Kazimierza Wielkiego, który często bywał w Opocznie za przyczyną miejscowej żydówki Esterki. Dziewczyna w okolicznej puszczy zbierała zioła dla swojego dziadka, gdy niespodziewanie z gęstwiny wyłonił się tur i chciał ją zaatakować. W ostatnim momencie, na kilka metrów przed przerażoną kobietą tur został zastrzelony przez dzielnego myśliwego. Wybawca ,który przedstawił się jako dworzanin królewski zakochał się z wzajemnością w dziewczynie. Po pewnym czasie wyszło na jaw, że był to sam król Kazimierz. Legenda podaje, że monarcha wybudował w rynku dom dla ukochanej. Inna legenda opowiada o tajemniczym wydarzeniu mającym miejsce podczas uroczystości imieninowych jednego ze starostów opoczyńskich. Wtedy o północy otworzyły się okna i z piętra po zamkowych schodach przeszła do sali z biesiadnikami zjawa przypominająca postać ludzką. Mglisty biały obłok następnie rozpłynął się pomiędzy gości. Przestraszeni przybysze zebrali się do ucieczki. Nikt jednak z tej grupy żywy do swojego domu nie wrócił.

 

POCZYTAJ I OBEJRZYJ ZDJĘCIA INNYCH ZAMKÓW , PAŁACÓW I DWORÓW OPISANYCH NA NASZYM PORTALU: 

ZAMEK W BAKOWEJ GÓRZE 

ZAMEK W BYKACH 

ZAMEK W BESIEKIERACH 

ZAMEK W BOLESŁAWCU

ZAMEK W DRZEWICY 

ZAMEK W GORZKOWICACH

RUINY ZAMKU W INOWŁODZU

ZAMEK W ŁĘCZYCY

ZAMEK W ŁOWICZU

ZAMEK W LUTOMIERSKU 

ZAMEK W MAJKOWICACH

PAŁAC W NIEBOROWIE

ZAMEK W OPOCZNIE

ZAMEK OPORÓW 

ZAMEK KRÓLEWSKI W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM 

PAŁAC GRUDZIŃSKICH W PODDĘBICACH

ZAMEK W PRZEDBORZU

ZAMEK W RAWIE MAZOWIECKIEJ

ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W SOKOLNIKACH 

ZAMEK W SOBOCIE

ZAMEK W UJEŹDZIE

ZAMEK W UNIEJOWIE

ZAMEK W WOJSŁAWICACH

ZAMEK W WALEWICACH

ZAMEK W WOLBORZU

 

Polski

Zamki wspaniałe polskie video

Lubelskie Lublin zamek rynek

Zamek w Uniejowie i park zamkowy to wspaniałe miejsce na spacery zakochanych i turniej rycerski

Zamki wspaniałe polskie filmy

Kaliskie zamki staropolskie

Oporów zamek rycerski

Zamki wspaniałe polskie filmy

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Łęczyca turniej rycerski na zamku video

 

portal kulinarny utrzymywany jest z reklam

więc bądź wyrozumiały/a

Języki