ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W RAWIE MAZOWIECKIEJ

ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W RAWIE MAZOWIECKIEJ

Rawa Mazowiecka, Zamek Książąt Mazowieckich, województwo łódzkie, wycieczka rodzinna

 

Położenie ZAMKU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W RAWIE MAZOWIECKIEJ

Zamek Książąt Mazowieckich położony jest we wschodniej części województwa łódzkiego na skrzyżowaniu ważnych arterii komunikacyjnych.. Od Łodzi oddalony jest o 53 km. Zamek stoi na północ od rynku po prawej stronie głównej drogi z Warszawy, niedaleko kościoła.

 

Historia ZAMKU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W RAWIE MAZOWIECKIEJ

Rawa Mazowiecka była jednym z najważniejszych grodów na Mazowszu. Sercem Rawy była XIV wieczna warownia: ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W RAWIE MAZOWIECKIEJ. Najprawdopodobniej ZAMEK W RAWIE MAZOWIECKIEJ zbudował Siemowit III. Zamczysko wzniesiono na planie regularnego czworoboku spiętego murami kurtynowymi wzmocnionymi skarpami. Od wewnątrz obwód murów obiegały chodniki dla straży zamkowej. W południowo – zachodnim narożniku usytuowano ośmioboczną wieżę główną przystosowaną do obrony artyleryjskiej. Duży dom mieszkalny usytuowany był wzdłuż północnego muru na całej jego długości. Była to budowla dwukondygnacyjna, służyła jako rezydencja książęca z apartamentami i kaplica zamkowa. Po przeciwnej stronie dziedzińca znajdowała się czworoboczna trójkondygnacyjna wieża obronna, do której prowadził most zwodzony przez fosę oblewającą wzniesienie.

W 1507 r. ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W RAWIE MAZOWIECKIEJ strawił częściowo pożar. Renowacyjne prace budowlane sprawiły, że stał się najpotężniejszą polską warownią XVI wieku Rawska warownia była miejscem przechowywania skarbu kwarcianego – tu bowiem zbierano tzw. kwartę, czyli podatek na utrzymanie wojsk Rzeczpospolitej.

Podczas potopu Szwedzi zniszczyli ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W RAWIE MAZOWIECKIEJ, który nie został już nigdy w pełni odbudowany. W następnych latach następowała dalsza dewastacja zamku, a nawet próbowano go rozebrać.

Prace rekonstrukcyjne ZAMKU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W RAWIE MAZOWIECKIEJ przeprowadzono dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Obecnie ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W RAWIE MAZOWIECKIEJ ma formę trwałej ruiny ze zrekonstruowaną wieżą główna i fragmentem murów obwodowych z gankami dla straży. Gospodarzem ruin jest Muzeum Ziemi Rawskiej, które w ruinach umieściło ekspozycję dotyczącą zamczyska. W reprezentacyjnej sali rycerskiej można oglądać kopie uzbrojenia rycerzy, między innymi zbroję polskiego husarza z przełomu XVI i XVII wieku.

Z warownią rawską - ZAMKIEM KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W RAWIE MAZOWIECKIEJ - związana jest legenda, która rozegrała się za panowania Siemowita III. Drugiej żonie księcia zarzucono zdradę męża. Była ona wtedy w ciąży. Książę wszczął dochodzenie, które nic nie wykazało. Wkrótce urodził się chłopiec, któremu nadano imię Henryk. Siemowit oddał go na wychowanie do rodziny chłopskiej, zaś swoją żonę kazał udusić. Po kilku latach chłopcem zajęła się przyrodnia siostra Siemowita. Gdy Henryk dorósł i odkrył całą historię swojego życia powrócił do Rawy. Gdy okrutny ojciec spostrzegł wyraźne podobieństwo wyzbył się niepewności co do swojego ojcostwa i niewinności swojej żony. Jako zadośćuczynienie za popełnioną zbrodnię przeznaczył młodzieńca do stanu duchownego.

 

 

POCZYTAJ I OBEJRZYJ ZDJĘCIA INNYCH ZAMKÓW , PAŁACÓW I DWORÓW OPISANYCH NA NASZYM PORTALU: 

ZAMEK W BAKOWEJ GÓRZE 

ZAMEK W BYKACH 

ZAMEK W BESIEKIERACH 

ZAMEK W BOLESŁAWCU

ZAMEK W DRZEWICY 

ZAMEK W GORZKOWICACH

RUINY ZAMKU W INOWŁODZU

ZAMEK W ŁĘCZYCY

ZAMEK W ŁOWICZU

ZAMEK W LUTOMIERSKU 

ZAMEK W MAJKOWICACH

PAŁAC W NIEBOROWIE

ZAMEK W OPOCZNIE

ZAMEK OPORÓW 

ZAMEK KRÓLEWSKI W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM 

PAŁAC GRUDZIŃSKICH W PODDĘBICACH

ZAMEK W PRZEDBORZU

ZAMEK W RAWIE MAZOWIECKIEJ

ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W SOKOLNIKACH 

ZAMEK W SOBOCIE

ZAMEK W UJEŹDZIE

ZAMEK W UNIEJOWIE

ZAMEK W WOJSŁAWICACH

ZAMEK W WALEWICACH

ZAMEK W WOLBORZU

 

Polski

Zamki wspaniałe polskie video

Lubelskie Lublin zamek rynek

Zamek w Uniejowie i park zamkowy to wspaniałe miejsce na spacery zakochanych i turniej rycerski

Zamki wspaniałe polskie filmy

Kaliskie zamki staropolskie

Oporów zamek rycerski

Zamki wspaniałe polskie filmy

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Zobacz filmowe pokazy zdjęć wspaniałych polskich zamków

Łęczyca turniej rycerski na zamku video

 

portal kulinarny utrzymywany jest z reklam

więc bądź wyrozumiały/a

Języki