Zamki, pałace, dwory - ZAMEK W DRZEWICY

portal kulinarny utrzymywany jest z reklam

więc bądź wyrozumiały/a

Zamki, pałace, dwory: Drzewica, Gorzkowice, Inowłódz, Łęczyca, Łowicz, Lutomiersk

 

ZAMEK W DRZEWICY

 

zamek w Drzewicy - zdjęcie

 

 

Miejsce pełne legend - chętnie zwiedzane przez dorosłych, młodzież i dzieci

 

 

ZAMEK W DRZEWICY  - ruiny - zdjęcie

 

 

 

Położenie ZAMKU W DRZEWICY

Drzewica to niewielkie miasto położone na północnym skraju Wzgórz Opoczyńskich w dolinie rzeki Drzewiczki. Położona jest we wschodniej części województwa łódzkiego przy drodze wojewódzkiej nr 728. Ruiny zamku znajdują się w południowo – wschodniej części miasta.

 

 

Historia ZAMKU W DRZEWICY

Budowlę - ZAMEK W DRZEWICY - wzniesiono w I połowie XVI wieku z inicjatywy prymasa Macieja Drzewieckiego herbu Ciołek w jego starych rodowych posiadłościach.

ZAMEK W DRZEWICY założono na planie prostokąta usytuowanego na osi wschód – zachód. W narożach znajdują się cztery kwadratowe wieże ustawione skośnie. W północno – wschodniej wieży ZAMKU W DRZEWICY znajdowała się brama wjazdowa dla pojazdów konnych i furtka dla pieszych. W wieży znajdowały się trzy kondygnacje mieszkalne do których prowadziły zewnętrzne ganki ze schodami od strony dziedzińca. Zachodnie skrzydło dziedzińca wypełniał budynek mieszkalny z dwoma wieżami. ZAMEK W DRZEWICY wzniesiono z miejscowego piaskowca, jedynie niektóre elementy wykonano z cegły. zamek w Drzewicy - zdjęcie

 

ZAMEK W DRZEWICY  - ruiny - zdjęcie

 

 

Od 1651 r. ZAMKIEM W DRZEWICY gospodarowały siostry bernardynki, które po spaleniu klasztoru Drzewieckiego przeniosły do zamku swój konwent.

Kres świetności ZAMKU W DRZEWICY przyniósł pożar, który wybuchł w 1814 r. i zniszczył niemal cały obiekt.

Do dziś spoglądając na ZAMEK W DRZEWICY - ogromne wrażenie wywierają cztery potężne narożne wieże. Możemy podziwiać ślady mostu zwodzonego, niegdyś przerzuconego przez fosę wypełnioną przez wodę z rzeki Drzewiczki.

Ruiny ZAMKU W DRZEWICYw Drzewicy są niezwykłym ewenementem, gdyż stan ich zachowania pozwala niemal dokładnie odtworzyć stan pierwotny. Jednak ZAMEK W DRZEWICY jest obecnie w rękach prywatnych i nie wiadomo jakie będą jego dalsze losy.

Z ZAMKIEM W DRZEWICY związanych jest wiele legend. Jedna z nich głosi, że w gwiaździstą noc na murach można dojrzeć procesję sióstr bernardynek. Zakonnice obchodzą wszystkie komnaty, słychać ich modlitwy, płacz. W kaplicy modlą się i proszą o wybaczenie za to, że nie dopilnowały obowiązków i zaprószyły ogień, a to było przyczyną pożaru.